Forum Discuţii juridice Executare silită daca un imobil este ipotecat unei banci, iar valoarea ...
Discuție deschisă în Executare silită

daca un imobil este ipotecat unei banci, iar valoarea sumei restante este mai mare decit valoarea imobolului, altcineva poate cere executarea silita

daca imobilul este ipotecat unei banci iar valoarea restanta a creditului este mai mare decit valoarea imoblului altcineva poate cere executarea silita ??:O
Asta cu simtitul si platitul creantei nu cred ca se aplica practic. Eu una privesc problema din punct de vedere al clientului meu, un eventual creditor pe care nu l-as sfatui sa cheltuie aiurea niste bani, doar pt a-l face pe debitor sa se simta.
Se pare ca nu ati inteles. Tocmai asta e ideea, ca doar asa esti sigur ca iti recuperezi cheltuielile de executare. Sunt primele care se distribuie. Asa, executorul va fi platit si va avea disponibilitate sa caute si alte bunuri. Altfel, debitorul plateste un ananv de onorariu si e in pericol sa nu il incaseze nici pe ala.
Un creditor care ocoleste un bun ipotecat nu are decat de pierdut. In schimb, daca il executa nu are ce pierde. ;)