Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... CERTIFICAT DE NASTERE LA COPIL
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

CERTIFICAT DE NASTERE LA COPIL

ce nume de familie al mamei va trece in certificatul de nastere al copilului daca eu port numele de casatorie a sotului care inca nu am divortat dar copilul este cu alt barbat
copilul ia numele actualului sot.
copilul va avea ca tata pe sotul mamei sale, va purta numele acestuia, iar ca mama in certificatul copilului veti avea numele pe care il purtati acum, al sotului.
Puteti dvs, sotul sau tatal biologic sa tagaduiti paternitatea in instanta, sa se stabileasca paternitatea fata de tatal biologic si sa-i poarte numele aceluia.

Art. 414. -
(1) Copilul născut sau conceput în timpul căsătoriei are ca tată pe soțul mamei
(2) Paternitatea poate fi tăgăduită, dacă este cu neputință ca soțul mamei să fie tatăl copilului