Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Leasing financiar Porsche
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Leasing financiar Porsche

Buna seara, ma confrunt cu o mare problema .Am un leasing financiar intern leasing Porsche.
Lunar vine factura doar cu rata si dobanda calculate la curs eur data facturii .Nu-mi apare nici o pozitie cu diferenta curs valutar.In acest caz cum inregistrez factura in conta? Este foarte urgent, deoarece nu pot inchide exercitiul.Cu stima, Violeta
Inregistrarea unui leasing financiar incepe prin inregistrarea contractului de leasing.
2123 = 167 cu valoarea din contract care este in euro inmultita cu cursul anuntat de firma de leasing sau se poate lua drept curs de referinta,de ex,prima factura emisa de furnizor.De obicei pe factura primei rate se trece un curs.
Se face un scadentar cu toate ratele in valuta care se evidentiaza la cursul istoric.Diferenta de curs o calculezi singura.
Firma de leasing va factura,lunar la cursul cu care lucreaza de obicei,care este curs BNR + un anumit procent.
Se fac inregistrarile urmatoare:

167 = 404 cu valoarea din scadentar
668 = 404 cu diferenta dintre valoarea din scadentar si valoarea din factura
sau
404 = 768
Dobanda se inregistreaza cu valoarea din factura.
666 = 404.
Succes :)