avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... STOPAREA ACTIVITATII UNEI SOCIETATI
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

STOPAREA ACTIVITATII UNEI SOCIETATI

Buna. Doi asociati la o societate comerciala sunt in litigiu cu obiect excludere asociati. Intre timp asociatul care este administrator si-a deschis impreuna cu altcineva o societate si punct de lucru la aceeasi adresa ca al societatii in litigiu.
De mentionat ca acesta se foloseste de fondul de comert al societatii in litigiu, de aparatura , de mobilier, etc..
Intrebare : cum pot sa stopez activitatea acestei societati?
Cel mai recent răspuns: ContSters259670 , utilizator 10:11, 4 Septembrie 2012
Poate va foloseste acest art. de lege din Legea 31/1990:

ART. 197
((2) Administratorii nu pot primi, fără autorizarea adunării asociaţilor,
mandatul de administrator în alte societăţi concurente sau având acelaşi obiect
de activitate, nici să facă acelaşi fel de comerţ ori altul concurent pe cont propriu
sau pe contul altei persoane fizice sau juridice, sub sancţiunea revocării şi
răspunderii pentru daune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concurenta neloiala? Borza Borza Buna. Am urmatoarea speta: O societate comerciala(S.R.L.) cu doi asociati are un punct de lucru deschis . Asociatii sunt in proces in sensul ca au formulate ... (vezi toată discuția)
Administrator srl - mai poate avea contract de munca cu alta sc? alexandraned alexandraned Buna ziua, Puteti sa imi spuneti daca administratorul unei societati cu raspundere limitata poate fi angajat la alta societate, pe alta ... (vezi toată discuția)
Proces pentru concurenta neloiala mariamem mariamem Buna ziua. Vroiam sa stiu si eu va rog frumos , cum as putea sa intentez un proces prin care sa cer asociatului meu sa isi inchida noua societate pe care ... (vezi toată discuția)