Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... STOPAREA ACTIVITATII UNEI SOCIETATI
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

STOPAREA ACTIVITATII UNEI SOCIETATI

Buna. Doi asociati la o societate comerciala sunt in litigiu cu obiect excludere asociati. Intre timp asociatul care este administrator si-a deschis impreuna cu altcineva o societate si punct de lucru la aceeasi adresa ca al societatii in litigiu.
De mentionat ca acesta se foloseste de fondul de comert al societatii in litigiu, de aparatura , de mobilier, etc..
Intrebare : cum pot sa stopez activitatea acestei societati?
Poate va foloseste acest art. de lege din Legea 31/1990:

ART. 197
((2) Administratorii nu pot primi, fără autorizarea adunării asociaţilor,
mandatul de administrator în alte societăţi concurente sau având acelaşi obiect
de activitate, nici să facă acelaşi fel de comerţ ori altul concurent pe cont propriu
sau pe contul altei persoane fizice sau juridice, sub sancţiunea revocării şi
răspunderii pentru daune.