Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale penalitati contract
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

penalitati contract

in luna iulie 2011 se incheie un contract de custodie cu obligatia beneficiarului de a mentine acest contract timp de 2 ani
in luna august 2012 reziliaza contractul
in cuprinsul contractului este trecuta o clauza prin care beneficiarul este obligat sa plateasca o penalitate de 400 lei pt ca nu au tinut contractul timp de 2 ani
va rog art pe care l-e folosesc?
Penalitatile se vor plati in baza art din contract unde este prevazuta aceasta clauza. Un contract intre 2 parti reprezinta vointa acestora. In momentul semnarii contractului, aceste parti si-au asumat toate drepturile si obligatiile prevazute in contract.
i cazul in care vreau sa il dau in judecata?
In cazul in care il veti da in judecata , acelasi contract va sta la baza chemarii in judecata pentru nerespectarea obligatiilor contractuale. Va sfatuiesc sa consultati un avocat daca doriti sa mergeti in instanta.