Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare cumparare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare cumparare imobil

Buna,

Am incheiat un antecontract de vanzare cumparare imobil cu avans 1000 euro. Urmeaza ca maine sa primim restul de bani si sa semnam contracttul. Problema este ca maine cumparatorul va aduce 8000 euro cash iar restul ii va transfera in contul nostru. Ma intereseaza care e procedura: se face mai intai contractul si se semneaza cu ceva clauza de asigurare ca vor vira banii sau se vireaza mai intai banii si apoi se semneaza contractul? As vrea doar sa fim siguri ca ne primim toti banii. multumesc
Este corect sa semnati intai contractul pentru ca numai in baza acelui contract , daca se transfera prin cont bancar, banca poate face transferul. Puteti introduce o clauza prin care sa stipulati conditiile in caz de neplata a diferentei in teremenul convenit.
Puteti urma urmatorii pasi:
1 incheierea contractului de vanzare-cumparare in forma autentica
2 deplasarea la banca impreuna cu cumparatorul pentru a se efectua plata restului de pret
3 intoarcearea la biroul notarial pentru a da declaratia de incasare a intregului pret de vanzare a imobilului.
In cazul in care plata restului de pret se face intr-o alta zi decat ziua incheierii contractului de vanzare cumparare in forma autentica, puteti solicita notarului sa introduca o clauza privind notarea privilegiului vanzatorului asupra restului de pret neincasat