Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CUM POT PROCEDA ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CUM POT PROCEDA ?

BUNA ZIUA!

AM URMAT CURSURILE UNEI FACULTATI IN PRIMUL AN INSA DIN PACATE AM FOST NEVOIT SA PLEC DIN TARA... SI AM FOST EXMATRICULAT

Eu primind o pensie de urmas... pe tot timpul acesta...

Acum m-am intors si as vrea sa reiau totusi studiile... nu stiu cum pot proceda cu acea pensie... o mai primesc?
1. Pana la varsta de 26 de ani puteti primi pensia de urmas daca urmati o forma de invatamant.

2. - Mergeti la Casa de Pensii cu adeverinta de la facultate si solicitati reluarea platii pensiei.
- Sa aveti la dvs. si decizia de pensie de urmas pe care ati primit-o cand ati solicitat prima data pensie de urmas.
va multumesc frumos de raspuns!

as putea fi tras la raspundere in acest caz? nu am finalizat primul an insa am primit pensia si dupa ce am fost exmatriculat...
1. - Casa de Pensii nu este interesata daca ati fost sau nu exmatriculat.
- Pana la varsta de 26 de ani puteti prezenta oricand dovada ca urmati o forma de invatamant.
- Cand nu prezentati acesta dovada se suspenda plata pensiei cu 1 octombrie a anului in care nu ati prezentat dovda respectiva.

2. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 84
Copiii au dreptul la pensie de urmas:
a) pana la varsta de 16 ani;
b) daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani;
c) pe toata durata invaliditatii de orice grad, daca aceasta s-a ivit in perioada in care se aflau in una dintre situatiile prevazute la lit. a) sau b).

Art. 113
(1) In sistemul public de pensii, plata pensiei inceteaza incepand cu luna urmatoare celei in care a intervenit una dintre urmatoarele cauze:
g) copilul, beneficiar al unei pensii de urmas, a implinit varsta de 26 de ani, cu exceptia situatiei prevazute la art. 84 lit. c);
Art. 114
(2) In situatia copilului, beneficiar al unei pensii de urmas, in conditiile prevazute la art. 84 lit.b), care nu face dovada continuarii studiilor, plata pensiei se suspenda incepand cu data de 1 octombrie a anului in curs.