Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Rof
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Rof

Este obligatoriu ca o SRL sa aiba si Rof? ROI are deja si am tot cautat si nu gasesc pe nicaieri daca este necesar sa aiba si Rof.
Multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Potrivit art. 187 din noul Cod civil – Legea 287/2009, republicata in Monitorul Oficial nr. 505 din 15 iulie 2011: „Orice persoana juridica trebuie sa aiba o organizare de sine statatoare si un patrimoniu propriu, afectat realizarii unui anumit scop licit si moral, in acord cu interesul general”. Asadar, organizarea reprezinta una dintre conditiile fundamentale ale identitatii unei persoane juridice fiind stabilita tocmai prin Regulamentul de organizare si functionare.