Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... IESIRE PENSIE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

IESIRE PENSIE

Buna, as dori sa intreb cand poate iesi la pensie o persoana avand 15 ani in campul muncii, dintre care grupa 1 un an si 17 ani grupa a 2 a. Momentan am 52 de ani
nascuta in luna mai, anul 1960
Nu este clar stagiul total de cotizare:
Spuneti 15 ani in campul muncii.
Din care,1 an in grupa I-a si 17 in grupa II-a.
Daca adunam 1 + 17 = 18
Numarul anilor de grupa(18)este mai mare decat stagiul total de cotizare(15).
Carp Mircea, utilizator
Ceva nu este in regula in redactarea enuntului. Nu puteti avea 15 ani lucrati din care un in grupa I-A de munca si 17 in grupa a II-a.
Poate in total aveti 33 de ani din care......
era gresit anuntul. Deci sunt 25 de ani in campul muncii, dintre care 1 in grupa 1 si 17 in grupa 2, iar restul de 7 ani angajata fara grupa. momentan am 42 de ani, nascuta pe 6 mai.
1. Inteleg ca vreti sa fiti mai tanara dar daca sunteti nascuta in 1960 nu prea aveti 42 de ani ci 52 de ani.

2. Pentru o femeie nascuta in luna mai 1960 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 9 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

3. Pentru anii lucrati in gr.I si a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani 61/9 - 4/0 = 57 ani si 9 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 9 luni (25/0 + 4/9 = 29 de ani si 9 luni.

4. - Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 61 de ani si 9 luni, in februarie 2022 (deoarece nu aveti indeplinit stagiul complet de cotizare, va lipsesc 2 ani).
- Daca veti mai face un stagiu de cotizare de 2 ani veti putea solicita pensie pentru limita de varsta la 57 de ani si 9 luni, in februarie 2018.

5. Puteti beneficia de:
- pensie anticipata (fara diminuare) la 56 de ani si 9 luni, in februarie 2017 daca pana atunci veti avea un stagiu de cotizare la pensie de 39 ani si 9 luni;
- pensie anticipata partiala la 56 de ani si 9 luni, in februarie 2017 daca pana atunci veti avea un stagiu de cotizare la pensie de 31 ani si 9 luni;