Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Duplicat certificat nastere minor
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Duplicat certificat nastere minor

va rog un raspuns competent la urmatoarea intrebare
Sunt mama una minore de 13 ani ( 14 peste putin)
Locuiesc in Italia si am pasaport romanesc nu cetatenie italiana. fetita sta cu mine dar pentru inscrierea la anagrafe ( carte de identitate italiana) am nevoie de certificat original de nastere al fetitei. Acest certificat a fost pierdut de bunica in romania.
Fetita este incredintata mie cu decizie definitiva si irevocabila.
Am urmatoarele documente:
- sentita sus numita in romana netradusa inca
- pasaportul meu valabil
- carte de identitate italiana a mea (mama) valabila in italia
- pasaport (expirat pe 4 august) al minorei pe care pentru al reinoi imi trebuie certificatul de nastere al minorei in original
- codice fiscale italian al minorei
in ce mod pot obtine duplicatul certificatului de nastere fara a trebui sa intru in Romania?
-
marafx, utilizator
Il puteti obtine dumneavoastra in Italia de la unul din consulatele Romaniei, e mai simplu - cealalta varianta e o procura speciala facuta cuiva din Romania.
Detalii aici:
[ link extern ]

Sa cereti certificatul apostilat - in total costa 85 de euro.
Ares-3, moderator
vad ca mi-ati dat linkul de milano. noi sardegnia tinem de roma. si pe roma am gasit
[ link extern ]
adica ca se poate si prin corespondenta.

va multumesc de ajutor
Se pare ca in epoca moderna nu toate drumurile ci toate link-urile duc la Roma :)