avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Duplicat certificat nastere minor
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Duplicat certificat nastere minor

va rog un raspuns competent la urmatoarea intrebare
Sunt mama una minore de 13 ani ( 14 peste putin)
Locuiesc in Italia si am pasaport romanesc nu cetatenie italiana. fetita sta cu mine dar pentru inscrierea la anagrafe ( carte de identitate italiana) am nevoie de certificat original de nastere al fetitei. Acest certificat a fost pierdut de bunica in romania.
Fetita este incredintata mie cu decizie definitiva si irevocabila.
Am urmatoarele documente:
- sentita sus numita in romana netradusa inca
- pasaportul meu valabil
- carte de identitate italiana a mea (mama) valabila in italia
- pasaport (expirat pe 4 august) al minorei pe care pentru al reinoi imi trebuie certificatul de nastere al minorei in original
- codice fiscale italian al minorei
in ce mod pot obtine duplicatul certificatului de nastere fara a trebui sa intru in Romania?
-
Ultima modificare: Joi, 6 Septembrie 2012
marafx, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 14:30, 6 Septembrie 2012
Il puteti obtine dumneavoastra in Italia de la unul din consulatele Romaniei, e mai simplu - cealalta varianta e o procura speciala facuta cuiva din Romania.
Detalii aici:
[ link extern ]

Sa cereti certificatul apostilat - in total costa 85 de euro.
Ultima modificare: Joi, 6 Septembrie 2012
Ares-3, moderator
vad ca mi-ati dat linkul de milano. noi sardegnia tinem de roma. si pe roma am gasit
[ link extern ]
adica ca se poate si prin corespondenta.

va multumesc de ajutor
Se pare ca in epoca moderna nu toate drumurile ci toate link-urile duc la Roma :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pasaport romanesc mitache54 mitache54 Va rog sa ma ajuta-ti! Sunt cetatean roman Violetta Mitache(pasaportul si buletinul romanesc mi sa expirat demult, am numai certificatul de nastere romanesc ... (vezi toată discuția)
Călătorie minor român cu carte de identitate italiană Antonia.n Nety Antonia.n Nety Buna seara! Am o fetiță de doi ani,nascuta în Italia! Aș dori să plec in Romania cu ea cat mai repede,adica în două săptămâni și am înțeles că am ... (vezi toată discuția)
Urgență Iulia Ava Iulia Ava Bună ziua! Sunt în Italia și cartea de identitate românească a expirat.. Pentru a ma întoarce în România am făcut programare pentru eliberarea ... (vezi toată discuția)