Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... convocare cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

convocare cercetare disciplinara

Am primit in septembrie 2012 o convocare la cercetare disciplinara pt data de data 1 aprilie 2012!!!!.Nu este o gluma...pur si simplu nu pot sa cred cat de incompetent poate fi juristul firmei.
Cred ca acest convocator este lovit de nulitate de la emitere.Gresesc?
Nu este lovit de nulitate .. insa nu are cum sa se produca efectele pentru care se doreste convocarea ... daca doriti puteti merge la angajator si sa le solicitati explicatii ...
Angajatorul imi interzice accesul la locul de munca.Sunt convocat pt cercetare disciplinara la un Cabinet Avocat !
in data de 28.08 am primit o adresa prin care eram informat ca s a dispus reintegrarea mea pe postul detinut anterior ,fara a mi se comunica si decizia de reintegrare si data reintegrarii iar acum sunt cercetat pt abateri disciplinare constand in absente nemotivate...

Trebuia sa depuneti o solicitare in scris , potrivit art.8 alin.3 lit.a din HG nr.500/2011 coroborat cu art.34 alin.5 C.mun., prin care solicitati sa va inmaneze un exemplar de pe decizie de reintegrare .. aceasta are ca data de reintegrare teoretica , data incetarii c.i.m. , iar practic data de cand vi s-a adus la cunostinta ...
Am depus o solicitare scrisa pentru CO aferent anului 2012,avand ca motivatie rezolvarea problemelor juridice legate de reintegrare si am solicitat si un exemplar al deciziei de reintegrare.
Teoretic am fost reintegrat in 20.08,dar comunicarea deciziei am primit o astazi.In aceste conditii sunt cercetat pt absente nemotivate incepand cu data de 20.08.
De unde a reiesit data de 20.08? ... vi s-a adus la cunostinta asa ceva?