Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cercetare disciplinara vs Concediu Medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cercetare disciplinara vs Concediu Medical

Buna ziua,

In data de 21.08.2017 era convocat la sediul societatii angajatul x pentru absentare nemotivata , a primit convocarea dar nu sa prezentat . In data de 22.08.2017 a adus concediu medical pe perioada 21.08-26.08.2017 . Pana la aceasta data nu a mai adus alt concediu medical si nici nu raspunde la telefon sau e-mail .

Va rog sa imi spuneti daca ii pot inceta contractul disciplinar sau daca trebuie sa urmez iarasi pasii de cercetare disciplinara ?
Bună ziua!

Prima dată a fost cercetat disciplinar pentru absențte nemotivate într-o perioadă în care avea, de fapt, justificare. În accepțiunea mea, consider că fapta pentru care e cercetat și pentru care a fost convocat este alta, deci procedura trebuie reluată de la zero.
Nu aveti cum sa-i desfaceti dicsiplinar c.i.m., decat dupa efectuarea cercetarii disciplinare potrivit dispozitiilor Codului Muncii.

Prima perioada a fost motivata de concediu medical, deci nu are cum sa fie cercetat disciplinar pentru acea perioda, ci numai pentru perioada de dupa .