Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Stabilirea vechimii recunoscute in invatamant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Stabilirea vechimii recunoscute in invatamant

Buna ziua,va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema :
Sunt profesor inginer calificat ,de educatie tehnologica de 15 ani.
Dupa ce am terminat facultatea de Metalurgie am lucrat ca inginer metalurg in Intr.Mecanica Marsa,Sibiu, timp de 6 ani dupa care am intrat in invatamant .
INtrebare: acei 6 ani lucrati in fabrica se adauga la vechime in invatamant?
-conform art.139,alin(1) din legea nr.128 din 12 iulie 1997 privind Statutul personalului didactic.
-conform prvederilor Ordinului nr.3294 din19.febr.1998 privind vechimea in invatamant.
- conform prevederilor art.1,alin.(16) lit.a , din Metodologia prvind miscarea pers.did.in inv. preuniversitar , anexa la O.M.E.C.T. nr.574328.01.2008.

Cui trebuie sa ma adresez sa-mi intru in drepturi ? Imi pot recupera toti banii
pierduti, de acum 15 ani?
Va multumesc.
Nu mai puteti face nimic .. a intervenit prescriptia dreptului la actiune ...