Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... diploma asistent medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

diploma asistent medical

Anul acesta am terminat scoala posliceala sanitara , am luat diploma insa nu stiu care sunt demersurile necesare pentru recunoasterea acesteia in uniunea europeana , cineva mi`a spus de o apostila sau ceva de genu , sunt complet confuza , astept raspuns multumesc anticipat .
In cazul titularilor de diplome, certficate si alte titluri de medic, medic dentist, farmacist, asistent medical generalist si moasa eliberate de un stat tert si echivalate conform legii , care au exercitat efectiv si legal activitatea profesionala in baza acestor titluri de calificare pe o durata de 3 ani in Romania, Ministerul Sanatatii elibereaza o adeverinta care atesta aceasta experienta profesionala necesara procedurii de recunoastere in celelalte state membre.
Documente necesare eliberarii acestei adeverinte:
- cerere in care se vor preciza si datele de contact;
- copie act de identitate;
- copie legalizata dupa atestatul de echivalare;
- copie legalizata dupa diploma echivalata;
- copie legalizata dupa foaia matricola;
- copie dupa cartea de munca sau adeverinta de la unitatea angajatoare din care sa rezulte experienta profesionala de 3 ani;
- copie dupa documentele de schimbare a numelui.
Certificatele/adeverintele se elibereaza in termen de 30 zile lucratoare,de la data inregistrarii dosarului complet la Registratura Ministerului Sanatatii .

[ link extern ]
Primul pas este sa luati legatura cu OAMGMAMR(Ordinul Asistentilor Medicali Generalisti Moaselor si Asist.Med.din RO)filiala locala in fc. de domiciliul dvs.pt. a intreprinde demersurile pt. obtinerea atestatului de libera practica,sau cum se numeste acum,certificat de membru,fara de care nu veti putea merge mai departe.
Tot de acolo veti obtine si informatiile necesare actualizate,intre timp se pare ca s-au produs niste modificari ,fata de ceea ce s-a publicat pe site.