Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Autorizatie de libera practica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Autorizatie de libera practica

Buna seara!! Imi puteti spune, va rog, care este diferenta intre autorizatia de libera practica pentru un asistent medical de farmacie si certificatul de membru OAMGMAMR pentru asist med de farmacie?? Va multumesc!!
Pentru eliberarea Certificatului de Membru in cazul asistenților medicali generaliști, moașelor și asistenților medicali care nu dețin Certificat de Membru, este necesara si Autorizatia de libera practica.

Autorizatia de libera practica se acorda de catre Ministerul Sanatatii, pe baza urmatoarelor acte:
a) titlurile oficiale de calificare in profesia de asistent medical si, respectiv, titlurile oficiale de calificare in profesia de moasa, prevazute de prezenta lege;
b) certificatul de cazier judiciar;
c) certificatul de sanatate fizica si psihica;
d) avizul Ordinului Asistentilor Medicali si Moaselor din Romania.