Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... masina abandonata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

masina abandonata

am in curte un ford galaxy,proprietarul a murit de doi ani si nimeni nu se mai intereseaza de masina cum pot sa valorific masina legal,dar fara sa am acte pe ea,masina e inmatriculata pe alta tara.deoarece consider ca pe aceasta perioada sunt indreptatita sa primesc o anumita chirie,masina fiind adusa de mai bine de trei ani.
Anterior oricarui demers in sensul valorificarii bunului,contactati mostenitorii ex proprietarului pentru a va asigura de acordul acestora si a preintampina aparitia de dispute
Curtea respectivă cui mai aparține?
Dacă era pe domeniul public era o situație mai clară.
Dar dacă e „în curte”, practic e într-un imobil privat. Propietarii „curții” vor trebui să ia împreună o decizie (prin propritari înțelegând și succesorii celor care la un moment dat au avut în proprietate o parte din curte precum și respectivul autoturism)