Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divorþ rapid
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divorþ rapid

Suntem un cuplu vârstnic (65 de ani). În ultima vreme nu ne mai înţelegem şi constatăm că nu mai avem nimic în comun: cei doi copii sunt mari (40, 32), au propria lor viaţă, iar noi suntem ca ziua şi noaptea: nu ne întâlnim, practic, niciodată. Cred că este cazul să ne "eliberăm" reciproc. Care este calea cea mai simplă, mai rapidă şi mai puţin vătămătoare?
Mergeti impreuna la primarie si depuneti o cerere acolo.

... sau mergeti, tot impreuna, la in Birou notarial.
Puteti apela la notarul public care dupa termenul de 30 de zile de la depunerea cererii de divort va va elibera certificatul de divort si daca doriti partaj pe cale amiabila se va putea face si acesta dupa , firesc, eliberarea certificatului de divort.