Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie urmas

mama este vaduva de miner. deci tatal meu a murit in accident de mina in 1965. mama mea ia pensie de urmas, intrebarea mea este, trebuie sai dea 50% din pensia tatei sau integrala din cat i se cuvenea lui?

Pensia de urmas se calculeaza ca procent din:

- pensia pentru limita de varsta aflata in plata sau la care ar fi avut dreptul, in conditiile legii, sustinatorul decedat;
- pensia de invaliditate gradul I, in cazul in care decesul sustinatorului a survenit inaintea indeplinirii conditiilor pentru obtinerea pensiei pentru limita de varsta si era in plata cu pensie de invaliditate de orice grad, pensie anticipata, pensie anticipata partiala sau ar fi avut dreptul, in conditiile legii, la una dintre aceste categorii de pensie;

Pensia urmasilor se calculeaza procentual din pensia decedatului astfel:

- pentru un urmas 50%
- pentru doi urmasi 75%
- pentru trei sau mai multi urmasi 100%
Alex Dedu, Mediator
In cazul mamei dvs. pensia de urmas este de 50% din pensia care i se cuvenea tatalui dvs.