Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Este valabila ca procura?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Este valabila ca procura?

Hartia scrisa de mana intitulata "delegatie", scrisa de tata in prezenta unui martor , in care tata ma imputerniceste sa-i ridic pensia de la bancomat si sa-i cumpar cele necesare,sa-i achit facturile,etc este valabila ca dovada a dreptului meu de a face acest lucru sau trebuie neaparat la notariat ?
Intreb pentru ca am mari neintelegeri cu fratele meu, care a ramas sa locuiasca in casa cu tata dupa moartea mamei,eu nelocuind cu ei ,dar ducandu-ma zilnic la tata sa am grija de el. Poate fi in stare sa reclame la politie ca ii"fur"pensia.
Ce act ar trebui intocmit pentru o astfel de situatie ? Aceasta delegatie semnata de tata este suficienta?
Era suficient şi un mandat verbal. Dacă aveţi şi un înscris, chiar sub semnătură privată, puteţi face dovada mandatului.

Procura autentică este necesară doar pentru reprezentarea la încheierea unui act pentru care legea cere forma autentică sau acolo unde legea prevede forma autentică a procurii. În cazul descris de dumneavoastră, nu.

Liviu S.Bordaş
Multumesc.
"Delegatia" pe care o folositi poate fi valabila tinand cont eventual de un regulament de "ordine interioara", in casa intre voi ca si frati, dar pentru a putea avea o delegatie care sa aiba putere juridica, aceasta trebuie incheiata in forma autentica la un notar public, sau incheiata cu data certa, la un avocat.
eu.ro.lex a scris:

"Delegatia" pe care o folositi poate fi valabila tinand cont eventual de un regulament de "ordine interioara", in casa intre voi ca si frati, dar pentru a putea avea o delegatie care sa aiba putere juridica, aceasta trebuie incheiata in forma autentica la un notar public, sau incheiata cu data certa, la un avocat.

Un text de lege care să justifice afirmaţia?

Pentru acest mandat, nici măcar ad validitatem nu este necesară altă formă decît cea sub semnătură privată, avînd în vedere obiectul mandatului. Ca să nu mai vorbim de vreo cerinţă ad probationem.

Ce să dovedească data certă, în cazul de mai sus?

Liviu S.Bordaş