Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil de 1 luna pt tati
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil de 1 luna pt tati

Buna ziua
As dori sa va intreb daca mama isi ia concediu de ingrijire copil de un an ,dupa care prelungeste al doilea an fara plata si decide sa se intoarca la lucru la 1 an si 5 luni.Concediul de o luna pt tata se poate acorda in aceste conditii in luna in care mama se intorce?
Multumesc
Multumesc!
Mama se reintoarce la lucru cand copilul are 11 luni si intra in concediu medical sau somaj.Tata isi mai poate lua o luna de cic?
Dar ce se intampla in cazul in care parintii copilului nu sunt casatoriti si nu locuiesc impreuna?Poate beneficia mama si de indemnizatia ultimei luni ?
cayola, utilizator
1. Da, tatal popate beneficia de CCC si in aceste conditii.

2. - Daca tatal este trecut pe certificatul de nastere este obligatoriu sa intre si el cel putin o luna in CCC.
- Daca nu face acest lucru se micsoreaza CCC al dvs. cu o luna.

3. Nu se poate ca mama sa beneficieze de CCC in locul tatalui.