avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil de 1 luna pt tati
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil de 1 luna pt tati

Buna ziua
As dori sa va intreb daca mama isi ia concediu de ingrijire copil de un an ,dupa care prelungeste al doilea an fara plata si decide sa se intoarca la lucru la 1 an si 5 luni.Concediul de o luna pt tata se poate acorda in aceste conditii in luna in care mama se intorce?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:17, 28 Mai 2013
Multumesc!
Mama se reintoarce la lucru cand copilul are 11 luni si intra in concediu medical sau somaj.Tata isi mai poate lua o luna de cic?
Dar ce se intampla in cazul in care parintii copilului nu sunt casatoriti si nu locuiesc impreuna?Poate beneficia mama si de indemnizatia ultimei luni ?
Ultima modificare: Marți, 28 Mai 2013
cayola, utilizator
1. Da, tatal popate beneficia de CCC si in aceste conditii.

2. - Daca tatal este trecut pe certificatul de nastere este obligatoriu sa intre si el cel putin o luna in CCC.
- Daca nu face acest lucru se micsoreaza CCC al dvs. cu o luna.

3. Nu se poate ca mama sa beneficieze de CCC in locul tatalui.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu pentru cresterea copilului - tata cfilip20 cfilip20 Buna ziua. Din Art. 11 OUG 111/2010 am inteles ca tata are dreptul la o luna de CCC, nu este obligatoriu, dar chiar daca nu isi ia aceasta luna de concediu, ... (vezi toată discuția)
Concediu creștere copil Tedan Tedan Buna ziua, In cazul in care am optat pt un an concediu de creștere a copilului, pt a primi stimulentul de insertie cu cât timp înainte de împlinirea ... (vezi toată discuția)
Relatii de munca,iesirea din post natal nicolaegianni nicolaegianni Buna ziua.Sotia mea a nascut pe data de 19 august 2014 si a optat sa stea un singur an pentru cresterea copilului.Va rog sa mi spuneti cum se procedeaza?cand ... (vezi toată discuția)