Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu crestere copil

Buna ziua,

O mamica care a nascut un copil si are acum 3 luni vrea sa intrerupa concediul de crestere copil si sa reia activitatea ca invatatore la o scoala care are si program after scool.Directorul scolii ia spus ca trebuie sa stea si la programul de after scool altfel nu se poate sa reia activitatea.Mentionez ca persoana inca alapteaza copilul si ca face naveta de la Brasov la Sinaia.Se poate sa reia activitatea dar numai sa predea orele normale fara acel after scool?
Conform legislatiei in vigoare, pana la implinirea varstei de 1 an, salariata are dreptul la pauze de alaptat sau la micsorarea programului de lucru 2 in vederea alaptarii copilului. Aceasta micsorare se face la cerere si nu presupune o reducere a salariului in conformitate cu programul redus
1. Din OUG 96/2003 privind protecţia maternitãţii la locurile de muncã:

Art. 17.
(1) Angajatorii sunt obligaţi sã acorde salariatelor care alãpteazã, în cursul programului de lucru, douã pauze pentru alãptare de câte o orã fiecare, pânã la împlinirea vârstei de un an a copilului. În aceste pauze se include şi timpul necesar deplasãrii dus-întors de la locul în care se gãseşte copilul.

(2) La cererea mamei, pauzele pentru alãptare vor fi înlocuite cu reducerea duratei normale a timpului sãu de muncã cu douã ore zilnic.

(3) Pauzele şi reducerea duratei normale a timpului de muncã, acordate pentru alãptare, se includ în timpul de muncã şi nu diminuiazã veniturile salariale şi sunt suportate integral din fondul de salarii al angajatorului.

(4) În cazul în care angajatorul asigurã în cadrul unitãţii încãperi speciale pentru alãptat, acestea vor îndeplini condiţiile de igienã corespunzãtoare normelor sanitare în vigoare.

2. Aplicarea prevederilor legale de mai sus presupune ca nu se pot efectua si ore suplimentare in aceasta situatie.