Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Casatorie cu cetatean britanic Si dreptul de munca in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Casatorie cu cetatean britanic Si dreptul de munca in uk

As dori sa stiu daca dupa casatoria cu cetatean britanic in uk am dreptul la munca fara sa mai aplic ptr nimic la border agency.
Derularea raporturilor de munca este permisa în lipsa unei autorizatii de munca în cazul celor care:
- Au dobândit dreptul de sedere în Marea Britanie înainte de aderarea României la Uniunea Europeana, prin care nu le este limitat dreptul de a ocupa un loc de munca în acest stat;
- Au lucrat continuu si legal în Marea Britanie, în baza unui contract de munca, pentru o perioada de 12 luni încheiata la 31 decembrie 2006 sau ulterior acestei date;
- Sunt detasati în Marea Britanie de o companie cu sediul pe teritoriul unui alt stat membru al Uniunii Europene / Spatiului Economic European;
- Au dubla cetatenie, si pe lânga cetatenia româna detin si cetatenia Regatului Unit al Marii Britanii si Irlandei de Nord, Elvetiei sau a altui stat al Spatiului Economic European (cu exceptia Bulgariei);
- Membrilor de familie ai cetatenilor români sau ai cetatenilor din celelalte state membre ale Uniunii Europene care si-au exercitat dreptul de sedere pe teritoriul Marii Britanii;
- Sunt membri de familie (sot/sotie/partener civil sau descendent direct cu vârsta sub 18 ani) ai unui cetatean dintr-un stat care nu este membru al Spatiului Economic European care detine un drept de sedere si munca pe teritoriul Marii Britanii;
- Sunt membrii unei misiuni diplomatice sau membrii de familie ai unui diplomat sau ai unei persoane care beneficiaza de imunitate diplomatica;
- Au dobândit statutul de „lucrator înalt calificat” în baza programelor: Highly Skilled Migrant Programme / International Graduates Scheme / Scottish Graduates Scheme.

[ link extern ]