Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concediu medical

Buna ziua,
Am un concediu de 5 zile platit integral de firma. Trebuie sa depun acest concediu sau altceva la casa de sanatate? Mentionez ca trebuie sa-l depun daca e ceva de depus la casa de sanatate brasov ( va spun asta ca am vazut ca atatea bordeie atatea obiceiuri).
Daca acest concediu ar trebui sa fie recuperat de la casa ce acte ar fi obligatoriu de depus?
Multumesc anticipat pentru atentia dvs.
Certificatul de concediu medical se depune la angajatorul dvs.Daca plata s-ar efectua din FNUASS, angajatorul va recupera suma acordata ptr concediul medical din obligatia sa fata de acest fond. Daca valoarea indemnizatiei este mai mare decat obligatia de plata atunci angajatorul va recupera de la Casa de sanatate diferenta.
Multumesc, eu vb din punctul de vedere al angajatorului!
In principiu ,daca sunt sume de recuperat, se depun urmatoarele acte :Adresa catre Casa de sanatate(Anexa 4 la norme);Declaratia 112 + Validarea ; Anexa 1.1 si 1.2 la Declaratia 112 ;Centralizator concedii medicale si ex.2 al certicatului medical .
Multumesc