Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... acord global neluat in calcul la punctaj pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

acord global neluat in calcul la punctaj pensie

Buna ziua,
In perioada 1974-1990 institutul la care am fost angajata a lucrat in sistem de acord global achitind cotele de asigurari sociale si pensii. Adeverinta care certifica acest lucru nu a fost luata in calcul de casa locala de pensii, veniturile nefacind parte din baza de calcul a pensiilor conf. legislatiei anterioare datei de 01.04.2001. Intrucit colegi care au iesit la pensie anterior mie au dat in judecata casa de pensii si au fost acceptate aceste adeverinte, va rog sa ma indrumati cum sa procedez.
Am inteles ca se depune o intimpinare, dar nu stiu ce trebuie sa contina. Ce acte trebuiesc atatsate si unde se depune (locuiesc in bucuresti sector 6).
Va multumesc.
Inaintati o Cerere de chemare in judecata a Casei de Pensii, care nu a luat in calcul sumele de acord global. In acest sens s-a pronuntat instanta suprema prin Decizia 19/2011( ICCJ). Veti atasa adeverintele pe care ziceti ca le aveti si solicitati proba cu expertiza contabila. Sigur veti cistiga. Succes!