Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA majorare plafon TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

majorare plafon TVA

Am o societate de comert cu amanuntul cu cifra de afaceri 160 271 la 31.12.2011 , deci sub 220 000 cat este noul plafon .
Daca doresc sa devin neplatitor de tva , cum se procedeaza ? TVA neexigibila din balanta trebuie platita ?

Va multumesc .
Nu puteti solicita in 2012 scoaterea din evidenta persoanelor inreg in scopuri de tva, deoarece in anul 2011 s-a depasit plafonul de 119000 lei.

OUG 24/2012, art II, alin 1, lit f:
f) persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA anterior anului
2012 pot solicita scoaterea din evidența persoanelor înregistrate în scopuri de
TVA conform art. 153 din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările
ulterioare, după data de 1 iulie 2012, inclusiv, dacă nu au depăşit plafonul de
scutire de 119.000 lei din anul precedent, respectiv anul 2011, şi dacă până la
data solicitării scoaterii din evidență nu au depăşit plafonul de scutire de
220.000 lei.

Numai in 2013 puteti solicita scoaterea din evidenta tva, daca in 2012 nu depasiti plafonul de 220000 lei.