avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Calcul penalitati
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Calcul penalitati

Buna ziua,
Va rog frumos ma poate lamuri cineva cu calculul penalitatilor de intarziere?
Am un contract in care este inserata clauza cu penalitate de inatrziere de 0.15% pe zi pentru primele 30 de zile si de 0.30% pentru urmatoarele, pana la achitarea debitului. Nu sunt lamurita de cand calculez aceste penalitati, adica ce zile intra in calcul si ce zile nu. Si sunt mai multe facturi scadente, calculez pe fiecare in parte de cand curge termenul de la scadenta? Sunt in ceata...
Cel mai recent răspuns: madalinatone , utilizator 18:35, 19 Septembrie 2012
penalizarile se calculeaza incepind cu prima zi de intirziere si pina la plata efectiva a debitului.
se calculeaza ptr fiecare factura scadenta si neachitata (integral sau partial, dupa caz).
in calcul intra toate zilele de intirziere indiferent ca sunt zile libere, sarbatori legale sau nu.
va multumesc pentru raspuns, am rezolvat-o.
Sa nu mai deschis un alt subiect, ce se poate face dupa ce primesc hotararea prin care se investeste un bilet la ordin cu titlu executoriu? Ma duc cu hotararea respectiva la un executor sau mai trebuie facuta vreo formalitate?
va duceti cu BO in original, el este titlul executoriu si nu incheierea prin care se investeste
se poate gira un bilet la ordin pe o suma mai mica decat cea pe care trebuie sa o iau de la debitorul meu?
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calculare penalitati androneoana androneoana am o factura nr. x din 15.08.2011 spre exemplu, care este scadenta pe data de 31.08.2011 totalul facturii este de 5400 lei.Daca este platita esalonat cum se ... (vezi toată discuția)
Bilet la ordin snow-white snow-white Buna ziua!Am si eu o intrebare va rog....Am contract cu o societate (trust consacrat pe piata de 12 ani,fara probleme cu platile,pana acum...).In urma ... (vezi toată discuția)
Nplata factura scadnta - percepere penalizari nespecificate in contract sau presara clientului in efectuarea platii ninamldvn ninamldvn buna ziua , am urmatoarea problema contract incheiat intre 2 societati comerciale , nu s-au specificat in contract penalizari in prezent societatea a ... (vezi toată discuția)