Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Sanctiune contraventionala la Legea spatiilo verzi
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Sanctiune contraventionala la Legea spatiilo verzi

va rog sa ma ajutati in clarificarea urmatoarelor aspecte:
- la art.16 a Legii spatiilor verzi se specifica faptul ca autoritatile administratiei publice locale au obligatia sa constituie registrele locale ale spatiilor verzi, in termen de un an de la elaborarea si publicarea normelor tehnice pentru constituirea registrele locale ale spatiilor verzi;
- prin Ordinul nr. 1466 din 17 mai 2010 au fost aprobate Normele tehnice pentru elaborarea Registrului local al spatiilor verzi (RSV) din intravilanul localitatilor;
- in consecinta autoritatile administratiei publice locale aveau obligatia sa constituie registrele locale ale spatiilor verzi pana la data de 17 mai 2011 sau data publicarii in M.O.;

A) Daca o administratiei publica locala nu a intocmit RSV nici pana in prezent i se aplica o sanctiune de 1-2 miliarde ROL;
B) Daca o administratiei publica locala nu a intocmit RSV nici pana in prezent, considerati ca fapta este continua (incalcarea obligatiei legale dureaza in timp)? In acest caz se considera ca fapta a fost savarsita de la 17 mai 2011 pana in prezent. Legislatia privind contraventiile stipuleaza ca in cazul in care noul act normativ (in cazul nostru Legea 47/2012) prevede o sanctiune mai grava, contraventia savarsita anterior va fi sanctionata conform dispozitiilor actului normativ in vigoare la data savarsirii acesteia (in speta noastra Legea 24/2007, inainte de aparitia Legii nr.47/2012). In acest caz inseamna ca amenda pemtu neconstituirea RSV la termenul legal este de la 1000 lei la 10000 lei
C) Daca o administratiei publica locala nu a intocmit RSV nici pana in prezent, considerati ca fapta nu are caracter continuu si atunci nu mai poate fi sanctionata la mai mult de 6 luni dupa 17 mai 2011.

Va mai rog sa-mi comunicati daca exista in legislatie prevederi cu privire la anularea si inlocuirea unui proces verbal de constatare si sanctionare a contraventiei.

Va multumesc!
Unde-i LEGE nu-i tocmeală!!!!!!!!!!!!!!!!!