Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Care este distanta legala de amplasare a unui parc de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Care este distanta legala de amplasare a unui parc de joaca pentru copii, fata de cladirea unui bloc?

Aș dori sa intreb, care este distanta legala fata de bloc in constructia unui loc de joaca pentru copii? Multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Mulțumesc ! Exista un proiect de modernizare a parcului din fata blocului în care sunt prevazute și spatii de joaca, care se pare că vor fi destul de aproape de clădirea blocului.. (14m) Ne vom informa de la Primărie și vom încerca o negociere dacă va fi necesară.
Exista un regulament special referoitor la amaplasarea anumitor spatii
Acte normative conexe care au fost avute în vedere pentru elaborarea prezentului regulament:
- Legea nr. 286/2009 privind codul penal;
- Legea nr. 61/1991 pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială,
a ordinii și liniștii publice – republicată;
- Legea nr. 12/1990 privind protejarea populației împotriva unor activități de producție, comerț
sau prestări de servicii ilicite – republicată;
- Legea nr. 24/2007 privind reglementarea și administrarea spațiilor verzi din intravilanul
localităților, republicată, cu modificările și completările ulterioare;
- Legea nr. 349/2002 pentru prevenirea și combaterea efectelor consumului produselor din tutun –
modificată prin Legea nr. 15/2016;
- Hotărârea Guvernului nr. 435/2010 privind regimul de introducere pe piață și de exploatare a
echipamentelor pentru agrement;
- Ordonanța Guvernului nr. 21/2002 privind gospodărirea localităților urbane și rurale, cu
modificările și completările ulterioare;
- Ordinul nr. 119/2014 pentru aprobarea normelor de igienă și sănătate publică privind mediul de
viață al populației;
- Prescripția tehnică PT R 19/2002 „Cerințe tehnice de securitate privind instalațiile și
echipamentele montate și utilizate în cadrul parcurilor de distracție și a spațiilor de joacă”, cu
modificările și completările ulterioare;
- H.C.G.M.B. nr. 304/2009 privind aprobarea Normelor de protecție a spațiilor verzi
- H.C.G.M.B. nr 120/2010 privind aprobarea Normelor de salubrizare și igienizare
- H.C.G.M.B. nr 114/2004 privind interzicerea circulației autovehiculelor în parcurile și grădinile
publice
unde UAT pot dispune functie de PUZ si de PUD edificarea de spatii de joaca copii