Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

Buna seara.Am o problema foarte grava,cred.
Sunt functionar economic,adica am fost pana azi la ora 4.30 cand m-a chemat directorul in biroul lui si mi-a zis ca de maine sa nu ma mai prezint la servici.
Pur si simplu. L-am intrebat care este motivul si a sustinut ca patronul(italian) a zis "la timpuri noi,oameni noi' .Asta a fost tot.Ce sa fac? As dori tare mult sa-mi recomandati un avocat specializat pe legislatia muncii.Mentionez ca dosarul meu este curat.
Va mutumesc
deocamdata ar fi indicat sa solicitati o hartie in baza careia sunteti dat afara. In functie de ce scrie pe hartie puteti face o sesizare la ITM sau eventual sa intentati proces pentru concediere ilegala. Dar intai trebuie sa aflati temeiul legal pt care sunteti dat afara.
Parerea mea este sa va prezentati la serviciu pana va va fi inmanata decizia de concediere. Acela este actul ce va putea fi contestat in instanta. La momentul de fata inteleg ca nu au un motiv real de concediere asa ca nu le dati motive prin neprezentarea nejustificata la serviciu
Nu are nicio relevanta faptul ca ”dosarul dvs este curat” , decizia de concediere apartine angajtorului chiar daca nu are motive obiective pentru a va concedia.

Potrivit art.8 alin.3 lit.a din HG nr.500/2011, coroborat cu art.34 alin.5 C.mun., la solicitarea scrisa a dvs angajatorul este obligat sa va elibereze o copie a deciziei de incetare a raportului de munca.
Refuzul angajatorului de a elibera copii dupa documentele prevazute la art. 8 alin. (3), solicitate de catre salariat constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 300 lei la 1.000 lei de catre ITM.
In acest sens, depuneti o sesizare la ITM.

De la data comunicarii deciziei de incetare aveti la dispozitie un termen de 45 de zile pentru a formula contestatie la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliu.

Multumes pentru raspuns.