Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... termen contestare decizie concediare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

termen contestare decizie concediare?

Buna ziua,
O decizie de concediere (desfiintarea postului), poate fi contestata in 30 sau 45 de zile? in practica am gasit ambele termene si nu stiu care este cel corect. multumesc anticipat!
Dupa intrarea in vigoare a Legii nr.62/2011, termenul de contestare a unei astfel de decizii este de 45 de zile de la data luarii la cunostinta de masura respectiva (adica, de la data comunicarii deciziei respective).

Art.211 lit.a din Legea nr.62/2011 a abrogat implicit art.268 alin.1 lit.a C.mun.