Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conventie detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conventie detasare

Ma poate ajuta cineva cu un model de conventie de detasare?

Va multumesc,

Vedeti link-ul de mai jos :

www.avocatnet.ro/content/for...
Va multumesc,

Dar ceea ce nu inteleg ..pe langa salariu, care se poate acorda de oricare din angajatori, indemnizatia de detasare se acorda si ea sau nu?
Persoana aflată în detaşare într-o localitate situată la o distanţă mai mare de 5 km de localitatea în care îşi are locul permanent de muncă primeşte o indemnizaţie zilnică de detaşare.

Asadar, uin afara salariului va primi si aceasta indemnizatie de detasare .. care este de minim 13 lei/zi si de maxim deductibil de 32,5 lei pentru sectorul privat.
Da, acum imi este clar....

Dar mai am o intrebare...am inteles ca trebuie anuntat si ITM -ul despre detasare....cine anunta societatea care detaseaza sau societatea de la care se detaseaza salariatii?

Va multumesc,
Detasarea se completeaza si se transmite prin REVISAL de catre angajatorul care detaseaza ... termenul de transmitere este anterior inceperii detasarii.