Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... teren extravilan
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

teren extravilan

Buna ziua ,,o intrebare as vrea daca sunteti amabili,,cit ma poate costa un teren sa il trec de la extravilan la intravilan ,,1000mpatrati in afara bucurestiului ,,,aproximativ ,,si de cine depinde ,,am inteles ca la primaria locala trebuie rezolvat ,,,de acolo se mai duce actul undeva pentru aprobare sau ceva ,,sau are vro taxa anume ,,sau totul depinde de primar (in totalitate) multumesc anticipat
regimul intravilan/ extravilan se poate schimba la cerere? Nu exista o lege ce reglementeaza acest lucru? Cum sa fie intravilan un teren in camp, iar extravilan un teren in perimetrul orasului/ localitatii?
Teren extravilan in perimetrul unei localitati nu poate exista.In intravilan(perimetrul terenului ocupat de o localitate ) doar categoria difera :curti constructii sau arabil . Scoaterea din circuitul agricol si introducerea in intravilan a unei suprafete se poate obtine doar dupa emiterea deciziei DADR care are in spate avizul ANIF si cartarea calitatii terenului de la OJSPA daca suprafata propusa pentru intorducere in intravilan este sub 10000 mp si nu este in clasa a II -a de calitate.De asemenea se mai poate cere prin certificatul de urbanism si obtinerea aprobarii unui studiu de oportunitate privind aceasta schimbare a destinatiei din teren extravilan in intravilan prin HCL,care este la randul ei trebuie sa aiba avizul arhitectului sef al judetelui.