Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... cat va fi indemnizatia pentru al doilea copil?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

cat va fi indemnizatia pentru al doilea copil?

Buna ziua.Eu trebuie sa nasc pe la inceputul lunii decembrie....in 13 iunie mi s-a incheiat CC1, apoi am revenit la lucru cu un salar in cartea de munca de 2000 lei, prima luna am avut doar 1800 lei.Indemnizatia pentru primul copil a fost de 1200 cu tot cu alocatia.Ati putea sa ma ajutati sa imi calculez cat voi primi acum pentru al doilea copil? Va multumesc mult !!!
1. Pentru CCC2 indemnizatia va fie de 75% din media veniturilor nete din cele 12 luni premergatoare nasterii copilului.

2. - In cele 12 luni intra lunile in care ati fost in CCC1, lunile in care ati primit salariu, lunile in care ati fost in concediu medical (inclusiv concediul de maternitate), toate cu veniturile nete corespunzatoare.
- Alocatia de stat pentru copii nu se ia in calcul pentru indemnizatia pentru CCC2 (se ia numai indemnizatia pentru CCC1).
va multumesc mult ! :) de curand am aflat ca a crescut si indemnizatia de la 75% la 85% :P