Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie pentru CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie pentru CCC

Buna ziua, pana in iunie 2016 am fost in concediu de crestere copil. am primit indemnizatie 1200 lei pe luna deoarece acesta era plafonul maxim daca stai 2 ani cu copilul acasa. In septembrie tb sa nasc al doilea copil deci am inceput serviciul din mai. Indemnizatia imi va fi calculata dupa baza de calcul de la primul concediu s-au imi va fi luata in calcul doar indemnizatia de pe cei doi ani si cele 3 luni lucrate + cele 126 de zile concediu de maternitate si lauzie?
1. Indemnizatia pentru CCC2 va fi de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).

2. - In aceste venituri intra veniturile din indemnizatia pentru CCC1, din salarii (pe cele 3 luni lucrate), din indemnizatia pentru concediul de maternitate.
- Indemnizatia astfel calculata nu poate fi mai mica de 1.063 lei lunar.