Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Diferente intre ONG si Asociatie Sportiva!
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Diferente intre ONG si Asociatie Sportiva!

Buna ziua tuturor
Am nevoie de sfatul unor persoane calificate in domeniu ptr a primi niste sfaturi si ptr a fi lamurit.Precizez ca nu am studii in domeniul juridic,asa ca rog sa imi dati cat mai multe detalii posibile.
Pe scurt,suntem 5 parteneri care vrem sa infiintam un club sportiv de baschet,care initial va fi sustinut de noi.Copii care vor fi selectionati vor plati o taxa modica.Pe parcurs am dori sa atragem langa noi si alte persoane(sa creeam un fel de "socios" care vine de la organizarea clubului de fotbal de la Barcelona) si evetual sponsorizari de la persoane private si firme.
Ceea ce vrem sa stim este cum este mai bine sa ne constituim si care sunt avantajele si dezavantajele ambelor structuri enumerate in titlu?
Multumesc anticipat ptr sfaturi si opinii.
Va puteti infiinta un ong cu misiunea de a educa copii sa practice baschetul. Atrageti ca membrii fondatori in acest ong inca de la infiintare si persoane pasionate de acest sport dar care sa fie doritori sa faca si anumite activitati de voluntariat pentru partea de organizare.
Veti putea apoi sa atrageti si sponsorizari si daca veti reusi sa dovediti utilitatea acestui ong in comunitate, si bani de pe la consiliul local. Colaborati mult si cu profesorii de sport de prin scoli.
Informatii mai amanuntite aveti si la adresa www.avocatnet.ro/content/for...