Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Se mai poate infiinta club sportiv prin consiliul ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Se mai poate infiinta club sportiv prin consiliul local?

Buna seara! Se mai poate infiinta un club sportiv (fotbal) prin consiliul local? Din ce am cautat am gasit doar hotarari din 2011 cele mai noi..... a aparut vreo lege care sa interzica? Auzisem ceva despre un comunicat UEFA dar parca interzicea finantarea....
Va referiti la un club sportiv care sa aiba ca fondator unitatea administrativ-teritoriala ( comuna, orasul sau municipiul) dar care, ca forma juridica, sa nu fie institutie publica, nici societate [fosta "comerciala"] pe Legea 31 / 1990, ci ONG pe OG 26 / 2000? Oricum, un act al unei federatii sportive internationale nu poate bloca infiintarea si obtinerea personalitatii juridice, ci doar eventual recunoasterea de catre MTS ca structura sportiva si afilierea la federatia sportiva nationala de profil si organizarea si participarea la competitii oficiale...Daca se vizeaza sport de masa, nu de performanta, FIFA; UEFA si FRF nu au nicio influenta deci nici nu ar conta pozitia lor...