Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediul pre si post natal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediul pre si post natal

Buna ziua!sunt angajata de un an si trei luni la o firma, insarcinata in 3 luni .la sf lunii octombrie imi expira contractul de munca care este pe per determ.dc ma angajez fara sa am intrerupere pot beneficia de concediul pre si post natal?mentionez ca voi naste in luna martie.multumesc!
Raspunsul este afirmativ.
roxiana80 a scris:

Buna ziua!sunt angajata de un an si trei luni la o firma, insarcinata in 3 luni .la sf lunii octombrie imi expira contractul de munca care este pe per determ.dc ma angajez fara sa am intrerupere pot beneficia de concediul pre si post natal?mentionez ca voi naste in luna martie.multumesc!

Puteti beneficia de concediu de maternitate cele 126 de zile pre si post natal si daca nu va angajati.Intrati sub incidenta art43(2)din Norme60/32/2006:

(2) De drepturile prevăzute la alin. (1) beneficiază şi femeile care nu se mai află, din motive neimputabile lor, în una dintre situaţiile prevăzute la art. 1 alin. (1) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, dacă nasc în termen de 9 luni de la data pierderii calităţii de asigurat. Faptul că pierderea calităţii de asigurat nu s-a produs din motive imputabile persoanei în cauză se dovedeşte cu acte oficiale eliberate de angajatori sau de asimilaţii acestora.

beneficiez si de concediul de maternitate nu?citisem pe un site ca trebuie sa ai ultimele 6 luni la acelasi angajator.
Nu este adevarat,trebuie sa aveti 22 de zile de cotizare minim realizate in ultimile 12 luni anterioare cm.Asa dupa cum v-am explicat deja,in cazulm concret al dvs.veti putea beneficia de c. de maternitate.
o data cu schimbarea legii maternitatii pragurile raman aceleasi?daca stau doi ani in maternitate nu iau mai mult de 1200 lei pe luna nu?