avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1088 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile libere casatorie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile libere casatorie

cate zile libere platite are dreptul un salariat care se casatoreste , conform codului munci
Cel mai recent răspuns: adi02ro , utilizator 21:17, 13 Septembrie 2012
Codul Muncii nu a reglementat niciodata asa ceva .. potrivit dispozitiilor art.152 C.mun.:
(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Asadar , verificati in ccm aplicabil angajtorului sau in reg.intern al acestuia daca exista asa ceva prevazut.
buna seara..in regulamnetul intern de la societatea unde activez eu sunt prevazute 5 zile lucratoare ...sper sa-ti fie de ajutor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am două întrebări: legislația română oferă 5 zile libere ... Herbert Amagdalinei Herbert Amagdalinei Am două întrebări: legislația română oferă 5 zile libere cand cineva se căsătorește... pot sa imi iau liber acele 5 zile exact la data căsătoriei ... (vezi toată discuția)
Zile libere la moartea unui membru din familie analici analici Buna ziua de cate zile libere beneficiaza un angajat la moartea unui bunic. Multumesc (vezi toată discuția)
Zile libere căsătorie copil Tati Ana Tati Ana Se casatoreste fica soției ,am și eu dreptul la zile libere? (vezi toată discuția)