Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile libere casatorie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile libere casatorie

cate zile libere platite are dreptul un salariat care se casatoreste , conform codului munci
Codul Muncii nu a reglementat niciodata asa ceva .. potrivit dispozitiilor art.152 C.mun.:
(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Asadar , verificati in ccm aplicabil angajtorului sau in reg.intern al acestuia daca exista asa ceva prevazut.
buna seara..in regulamnetul intern de la societatea unde activez eu sunt prevazute 5 zile lucratoare ...sper sa-ti fie de ajutor