Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Facturare fara tva.
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Facturare fara tva.

Buna ziua,
Am o societate comerciala neplatitoare de tva si vreau sa inchiriez un spatiu comercial de la o societate comerciala platitoare de tva.
Am inteles ca in legislatia actuala exista posibilitatea ca proprietarul sa factureze fara tva chiria?

imi puteti da mai multe detalii,daca acest aspect este real si legal.

va multumesc
ART. 141 Scutiri pentru operaţiuni din interiorul ţării
alin.(2) Următoarele operaţiuni sunt, de asemenea, scutite de taxă:
lit.e) arendarea, concesionarea, închirierea şi leasingul de bunuri imobile, ...

Da, se poate foarte bine factura chiria fara tva.
factorZ a scris:

ART. 141 Scutiri pentru operaţiuni din interiorul ţării
alin.(2) Următoarele operaţiuni sunt, de asemenea, scutite de taxă:
lit.e) arendarea, concesionarea, închirierea şi leasingul de bunuri imobile, ...

Da, se poate foarte bine factura chiria fara tva.

Deci proprietarul imi poate face factura pe suma fara tva? Iar la valoarea tva trece 0?
Proprietarul poate factura chiria direct fara tva sau trebuie sa declare acest lucru la fisc?
Care sunt implicatiile acestui lucru(probleme cu fiscul,etc)?
Va factura fara tva, aceasta activitate fiind scutita de tva.
Cand se opteaza pentru facturare cu tva, atunci inseamna ca ai optat pentru taxare a operatiunilor prevazute la art. 141 alin. (2) lit. e) din Codul fiscal, faci notificare.
Proprietarul va trebui sa analizeze implicatiile inchirierii fara tva din prisma ajustarii tva si calcul pro rata.
Multumesc pt informatii!
Am semnat contractul cu proprietarul,pe valoarea fara tva+o mica suma care sa acopere pro rata.