Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Profesiile libere sub toate formele de organizare
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Profesiile libere sub toate formele de organizare

Serviciile fotografice si video intra in categoria profesiile libere sub toate formele de organizare? Fotograful poate fi considerat o persoana fizica care presteaza servicii cu caracter profesional in domeniul stiintific, literar, artistic si educativ? Mentionez ca are atestat profesional in domeniu si ca este angajat asistent universitar care preda cursuri foto si de design. Multumes!
Sunt cateva profesii liberale in legislatia romaneasca si fiecare are propria lege de organizare, cum ar fi avocatii sau contabilii. Nu cred sa existe o lege pentru reglementarea desfasurarii activitatii unui fotograf.

[ link extern ]

Daca o persoana are atestat profesional atunci se poate inregistra ca persoana fizica autorizata conform OUG 44/2008, in domeniul fotografiei

georgeenciu, utilizator