Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Magazin mobila second hand
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Magazin mobila second hand

Pentru a vinde mobila second hand adusa din Germania, ce acte sunt necesare? Este nevoie de factura pentru achizitia marfurilor? Cum se tine evidenta contabila la un astfel de magazin?
La cumpararea marfii din Germania se va elibera factura daca achizitionati marfa de la persoane juridice sau puteti sa aveti propriul centru de colectare de la persoane fizice caz in care folositi un borderou de achizitie.

In Romania se intocmeste nota de intrare-receptie, raport de gestiune, la vanzarea marfii se elibereaza bon fiscal etc. Nu e nimic special.