Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Judecare in lipsa partii vatamate.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Judecare in lipsa partii vatamate.

Am si eu o problema: acum cateva luni am sesizat politia ca niste indivizi mi-au sustras din locuinta de serviciu o suma de bani. Le-am prezentat si inregistrarea sistemului de monitorizare si hotii au fost identificati rapid.
Am dat toate declaratiile cerute de politie, am dat declaratie inclusiv ca mi-am recuperat prejudiciul.
Acum sunt citat la proces in calitate de parte vatamata.
Din considerente de timp si avand in vedere ca procesul e in alt judet decat am eu domiciliul nu cred ca voi putea avea timp sa ajung.
Va rog sa-mi spuneti care ar fi solutia pentru neprezentare in acest caz!?
Pot formula o cerere de judecata in lipsa!?
Va multumesc!
De putut puteti formula o cerere de judecare in lipsa insa ramane de vazut daca nu va va chema instanta sa va audieze.
Voi incerca sa vad ce iese!
Multumesc pentru raspuns!
Totusi, fiind primul termen de judecata, ar fi bine sa va prezentati.
Daca nu puteti, ar fi bine sa angajati un avocat care sa va reprezinte interesele.

Fiind parte vatamata, este important pentru instanta de stiut daca va constituiti sau nu parte civila, iar daca "da" urmeaza sa precizati suma de bani cu care va constituiti parte civila in proces.

Constituirea de parte civila se poate face numai pana la citirea actului de sesizare a instantei.

Acest lucru se intampla la primul termen cu procedura completa.
Chiar daca isi angajeaza avocat tot o va chema pentru audiere daca instanta va considera necesar.

Am un caz in care instantele nu au vrut sa cheme pe nimeni ca sa audieze...parti vatamate...
Nici ca ar fi dorit asa ceva...ca prea era dulce faza de urmarire penala...

Insa, in cazul dat daca nu se merge pe art 320 ind 1 C.pr. pen. in mod sigur va trebui sa se prezinte...pentru a fi audiata...
Nu am nici o pretentie, nu ma mai intereseaza nimic despre hotii respectivi. Nici macar nu ma intereseaza sa le vad fata! Sper ca voi rezolva fara sa mai pierd timp si bani aiurea.
Multumesc pentru ajutor!