avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil -2 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil -2 ani

Nepoata mea locuieste in sectorul 2,doresc sa ii pregatesc dosarul pentru a beneficia de indemnizatia legala -crestere copil
Daca puteti sa ma ajutati cu urmatoarele informatii:
1. ce documente trebuie sa contina acest dosar(tatal copilului este cetatean britanic)
2. perioada legala de depunere dosar
-cele 126 zile de concediu de sarcina si lauzie.- se implinesc la sf. lui septembrie .
-nepoata mea va pleca in Anglia pentru a-si inregistra copilul si nu se va mai intoarce in RO in urmatoarea perioada
- legal, se poate intocmi vreun document pentru a depune eu dosarul la sectorul 2 (in termenul stabilit de lege.)
3. adresa unde trebuie sa depun acest dosar

Va multumesc pentru ajutor
Cel mai recent răspuns: ANAPANTELICA , utilizator 20:50, 17 Septembrie 2012
1. Cererea si actele necesare se depun la Primaria de care apartine cu domiciliul de unde veti lua si lista cu actele necesare.

2. Ar fi bine sa cititi OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor din care va redau:

Art. 12
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se acorda in situatia in care solicitantul indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) este cetatean roman, cetatean strain sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei;
c) locuieste in Romania impreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora.

3. Fiindca tatal este cetatean britanic si nu are domiciliul in Romania ar fi bine sa luati legatura cu Agentia Municipala pentru Plati si Inspectie Sociala, cea care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC.

Adresă: Str. Ion Câmpineanu, nr.20, sector 1, Bucureşti - etaj 3
Tel: 021- 2509020, 2509021
Fax: 021-3170313
E-mail: apsmb@prestatiisociale.ro
Site: www.bucuresti.prestatiisociale.ro/
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum renunt la alocatia de stat pentru copil ? DanielaBlaj DanielaBlaj Buna ziua, Sunt in situaia de a renunta la alocatia de stat pentru copilul meu in Romania dar nu stiu cum sa procedez. Lociesc cu sotul in Marea Britanie, ... (vezi toată discuția)
Informatie pentru cetateni romani cu domiciliul in strainatate Laura Valean Laura Valean Buna ziua, as dori daca se poate sa ma ajutati cu un sfat. Eu sunt cetatean roman cu domiciliul in germania. Partenerul meu este cetatean roman cu domiciliul ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil ContSters201854 ContSters201854 Buna ziua, daca copilul meu pe 3 iunie 2012 a facut 2 ani, este corect sa mai primesc indemnizatie si alocatie pt luna iunie? Pt ca eu am primit, suma ... (vezi toată discuția)