Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil -2 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil -2 ani

Nepoata mea locuieste in sectorul 2,doresc sa ii pregatesc dosarul pentru a beneficia de indemnizatia legala -crestere copil
Daca puteti sa ma ajutati cu urmatoarele informatii:
1. ce documente trebuie sa contina acest dosar(tatal copilului este cetatean britanic)
2. perioada legala de depunere dosar
-cele 126 zile de concediu de sarcina si lauzie.- se implinesc la sf. lui septembrie .
-nepoata mea va pleca in Anglia pentru a-si inregistra copilul si nu se va mai intoarce in RO in urmatoarea perioada
- legal, se poate intocmi vreun document pentru a depune eu dosarul la sectorul 2 (in termenul stabilit de lege.)
3. adresa unde trebuie sa depun acest dosar

Va multumesc pentru ajutor
1. Cererea si actele necesare se depun la Primaria de care apartine cu domiciliul de unde veti lua si lista cu actele necesare.

2. Ar fi bine sa cititi OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor din care va redau:

Art. 12
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se acorda in situatia in care solicitantul indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) este cetatean roman, cetatean strain sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei;
c) locuieste in Romania impreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora.

3. Fiindca tatal este cetatean britanic si nu are domiciliul in Romania ar fi bine sa luati legatura cu Agentia Municipala pentru Plati si Inspectie Sociala, cea care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC.

Adresă: Str. Ion Câmpineanu, nr.20, sector 1, Bucureşti - etaj 3
Tel: 021- 2509020, 2509021
Fax: 021-3170313
E-mail: apsmb@prestatiisociale.ro
Site: www.bucuresti.prestatiisociale.ro/
multumesc