Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Informatie pentru cetateni romani cu domiciliul in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Informatie pentru cetateni romani cu domiciliul in strainatate

Buna ziua, as dori daca se poate sa ma ajutati cu un sfat. Eu sunt cetatean roman cu domiciliul in germania. Partenerul meu este cetatean roman cu domiciliul (delegat prin firma la care lucreaza) in belgia. Avem un copil nascut in luna aprilie ac, iar partenerul meu ar dori sa isi ia concediu de paternitate pana la varsta de un an. Are posibilitatea legala pentru a face acest lucru? Unde ar trebui sa se adreseze? Va multumesc mult!
OUG 111/2010
art.12
(1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă se acordă în situaţia în care solicitantul îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) este cetăţean român, cetăţean străin sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau reşedinţa pe teritoriul României;
c) locuieşte în România împreună cu copilul/copiii pentru care solicită drepturile şi se ocupă de creşterea şi îngrijirea acestuia/acestora.
....

In speta, daca nu are domiciliul sau reşedinţa pe teritoriul României, prietenul dvs nu poate beneficia de indemnizatia pentru CCC.

Pentru mai multe detalii intrebati la ANPIS - Agenţa Naţionala pentru Plăţi şi Inspecţie Socială:
Adresa: Bld. General Gheorghe Magheru, nr. 7, Sector 1, Bucureşti, cod poştal: 010322
Telefon: 021 - 313.60.47
Fax: 021 - 313.60.98
E-mail: secretariat@mmanpis.ro
Va multumesc mult