Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Magazin online import seminte de legume din SUA - ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Magazin online import seminte de legume din SUA - acte necesare, autorizatii

Buna ziua,
Doresc sa import seminte de legume si flori pentru comercializare prin intermediul unui magazin online. Cantitatile initiale sunt relativ mici. Furnizorii mei sunt din SUA si Anglia. Doresc sa stiu toate procedurile pe care trebuie sa le indeplinesc pentru a-mi desfasura afacerea in mod legal. Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
In primul rand import este doar achizitionarea semintelor din S.U.A.
Achizitionarea din Anglia este o achizitie intracomunitara.
Fiecare achizitie are particularitatile ei.
Ok as dori sa stiu particularitatile ambelor tipuri de achizitie. Dupa cum am spus mai sus, vreau sa stiu ce trebuie sa fac, ce acte imi trebuie, etc.
Va multumesc.
In primul rand ai nevoie de cod EORI si conditia de livrare a marfii. Pentru mai multe detalii imi poti trimite mesaj