Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... adeverinta medicala-tip re: alaptare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

adeverinta medicala-tip re: alaptare

Buna seara,

Am nascut in urma cu cateva luni, si ma intorc la serviciu.
voi continua sa alaptez, si in vederea reducerii programului de munca cu 2 ore mi s-a cerut sa aduc o 'adeverinta medicala-tip aprobata de Ministerul Sanatatii', eliberata de medicul de familie, care sa ateste ca alaptez.
medicul de familie mi-a zis ca nu stie cum e cu adeverinta aceasta.
imi poate oferi cineva modelul?

Multumesc din suflet!
Spuneti medicului dvs. de familie sa consulte Ordin nr. 12 din 09/01/2004 pentru adoptarea Protocolului privind Metodologia efectuarii consultatiei prenatale si a consultatiei postnatale, Carnetului gravidei si Anexei pentru supravegherea medicala a gravidei si lauzei,precym si Ordin nr. 1982 din 05/12/2008 privind modificarea Ordinului ministrului sanatatii nr. 12/2004 pentru adoptarea Protocolului privind Metodologia efectuarii consultatiei prenatale si a consultatiei postnatale, Carnetului gravidei si Anexei pentru supravegherea medicala a gravidei si lauzei,si va afla ce tip de document trebuie sa elibereze.

am inteles, va multumesc! :)