Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... este creanta certa?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

este creanta certa?

este o creanta certa un act scris de mina prin care o persoana recunoaste ca a imprumutat o suma de bani si ca se obliga sa plateasca la o data?
Da, este o creanţă certă, dacă este înscrisă într-un act , chiar neautentic, care emană de la debitor.Existenţa creanţei este astfel sigură, neechivocă. Dacă în cuprinsul actului este stipulat şi cuantumul creanţei, atunci creanţa este şi lichidă . Atunci când creanţa ajunge la scadenţă ea devine şi o creanţă exigibilă.
“Creanta certa este aceea a carei existenta rezulta din insusi actul de creanta sau si din alte acte, chiar neautentice, emanate de la debitor sau recunoscute de dansul”

Da, ar fi, dar va trebui sa va adresati instantei pt a obtine un titlu executoriu, ca ce aveti dvs acum e o dovada ca ati dat bani si ca acela recunoaste ca i-a primit, cam atat.
multumesc pt. ambele raspunsuri
scadenta platii a trecut, a platit in mai multe randuri dar sume care acopera cam 30% din datoria totala, pot merge pe o.g. 5/2001?
Puteti merge pe procedura somatiei de plata numai daca solicitati restituirea diferentei ramasa de achitat si nu si dobanzi. Daca ]nsa doriti sa pretindeti si plata unor dobanzi atunci va trebui sa mergeti pe calea dreptului comun.