avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... intrebare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

intrebare

Buna ziua(seara),

Am o intrebare referitoare la comercializarea de haine originale (marci cunoscute nike, adidas, zara etc) si daca acest lucru este legal si daca o pot face ?
Mentionez ca am firma, si marfa este din import, cumparata legal.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Marius DAMIAN , Avocat 11:13, 24 Ianuarie 2009
Daca in obiectul de activitate al firmei aveti si asemenea operatiuni comerciale nu este nici o problema
din cate stiu eu, pentru marcile cunoscute (de ex: cele enumerate de dvs)se plateste o licenta..
ce inseamna legal cumparata? cu factura?
Buna ziua,

cata vreme marfa este dobandita legal si aveti in obiectul de activitate si vanzarea de confectii nu este nicio problema.

av. Boncu
Buna ziua

NU are nici legatura cu drepturile de autor. ?
Multumesc.
rusen.ionut a scris:

Buna ziua

NU are nici legatura cu drepturile de autor. ?
Multumesc.

Nu are nici o legatura, pentru ca dv. nu le creati, ci doar le comercializati, dupa ce le-ati achizitionat in aceeasi stare din alta parte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Magazin zara oultet!! renataradu renataradu Buna ziua, cu o intrebare va deranjez, daca am un Srl care achizitioneaza marfa outlet zara de la o alta firma cu sediul in Romania, care importa aceea marfa ... (vezi toată discuția)
Magazin tip outlet thebubycko thebubycko Buna ziua! A dori sa deschid un magazin cu haine exclusiv de firma (HAINE ORIGINALE 100% ).Firme cunoscute,cum sunt : (Zara,Mango, Nike, Converse, Desigual, ... (vezi toată discuția)
Import ue+vanzare adinaadina adinaadina Buna ziua! Am si eu o nelamurire: putem comercializa articole sportive demarca in magazinul societatii noastre, dupa ce le-am importat din Uniunea ... (vezi toată discuția)