Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... intrebare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

intrebare

Buna ziua(seara),

Am o intrebare referitoare la comercializarea de haine originale (marci cunoscute nike, adidas, zara etc) si daca acest lucru este legal si daca o pot face ?
Mentionez ca am firma, si marfa este din import, cumparata legal.

Multumesc.
Daca in obiectul de activitate al firmei aveti si asemenea operatiuni comerciale nu este nici o problema
din cate stiu eu, pentru marcile cunoscute (de ex: cele enumerate de dvs)se plateste o licenta..
ce inseamna legal cumparata? cu factura?
Buna ziua,

cata vreme marfa este dobandita legal si aveti in obiectul de activitate si vanzarea de confectii nu este nicio problema.

av. Boncu
Buna ziua

NU are nici legatura cu drepturile de autor. ?
Multumesc.
rusen.ionut a scris:

Buna ziua

NU are nici legatura cu drepturile de autor. ?
Multumesc.

Nu are nici o legatura, pentru ca dv. nu le creati, ci doar le comercializati, dupa ce le-ati achizitionat in aceeasi stare din alta parte.