Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Radiere auto primarie
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Radiere auto primarie

Cu respect.Am si eu o problema.Acum un an am cumparat un opel asta f de la o persoana si am facut act de vanzare cumparare doar...iar eu ne avand bani atunci nu am mai trecut-o pe mine si am circulat doar cu actul de vanzare cumparare...iar acum vro 3 luni m-am gandit sa o dau la alt cineva sa o vad ca am avut o problema dar eu mam gandit ca ne fiind pe numele meu si expirand contractul de vanzare cumparare am zis ca nu mai are rost sa fac contract de vanzare cumparare cu asta care iam dat-o si am dato asa cu toate actele etc.Problema e ca apar la primarie cu ea cum asi putea sa o sterg?Daca dau la un notar o declaratie pe pripria raspundere ar merge?Sau daca imi iau alta masina asi putea sa o trec in locu ei la impozit?
La ultimele doua intrebari puse de dvs raspunsul este : nu
Puteti sa vindeti si sa scoateti din evidentele fiscale masina in conditiile in care va duceti la primarie si achitati impozitul datorat dupa care cereti sa vi se elibereze certificat de atestare fiscala in vederea vanzarii(veti completa o cerere de eliberare a certificatului fiscal).
Apoi incheiati contract de vanzare cumparare cu cel caruia vreti sa-i vindeti masina.
In cele din urma va duceti din nou la primarie unde solicitati(prin completarea unei declaratii tip pusa la dispozitie de inspectori) scoaterea din evidentele fiscale a masinii pe baza contractului de vanzare cumparare.

da dar acuma nu dau de proprietar...:( ce pot face?:( cum o mai pot sterge?
Faceti o cerere la politie inmatriculari si vedeti daca mai figureaza pe numele dvs masina. Daca masina figureaza in continuare pe numele dvs, sa zicem ca respectivul nu si-a achitat rovinieta, amenda se va debita pe numele dvs, al proprietarului. Trebuie sa il gasiti pe cel caruia i-ati data masina, sa faceti act de vanzare cu el, altfel nu aveti cum sa o scoateti de la impozit doar pe declaratie pe propria raspundere.
dar daca dau declaratie pe propria raspundere unde dau?si se poate sterge daca dau declaratie?daca asi sti ca se poate asi da declaratie ...si ce anume trebuie sa specific acolo?Va multumesc! Astept raspuns.Si inca ceva masina nu era in certificat pe numele meu...daca ar lua amenda ar veni la ala care e in certificar
Declaratie pe propria raspundere privind vanzarea masinii nu va ajuta la nimic, pt ca cei de la impozite si taxe nu o vor scoate din evidente.

Contractul de vanzare cumparare facut intre dvs si cel de la care ati cumparat nu avea cum sa expire. In caz de amenzi, care vor fi debitate pe numele celui care are masina inscrisa la politie, acesta va poate actiona in judecata in baza contractului de vanz-cumparare. Dar, dvs, neavand nici un act, nu veti avea pe cine trage la raspundere, asta inseamna ca veti fi bun de plata, ca fiind ultimul proprietar. Asa ca nu " ala din certificat" plateste, ci dvs, care aveti contract de vanz-cumparare cu el.