Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale ACT VANVARE_CUMPARARE AUTO
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

ACT VANVARE_CUMPARARE AUTO

Va Salut!Va rog o lamurire :am cumpatat o masina din orasul in care locuiesc am facut act vanz- cump cu proprietarul si ne-am inteles sa nu o inmatriculez pe numele meu ....acum vreau sa vand masina in alt judet cum sa procedez(sa fac fisa si sa ma duc la fiscal ca dupa aceea sa mai fac o fisa pe numele cumpr nou) sau cum? Mii de multumiri!:)
TIBERIU K a scris:

ne-am inteles sa nu o inmatriculez pe numele meu ....
sa fac fisa si sa ma duc la fiscal ca dupa aceea sa mai fac o fisa pe numele cumpr nou

Daca vehiculul nu este pe rolul dvs fiscal nu aveti posibilitatea dvs "sa faceti fisa sa va duceti la fiscal."..
Ca sa puteti obtine dvs certificatul fiscal este obligatoriu ca vehiculul sa figureze in pe rolul dvs fiscal
corect ce spuneti.... deci fisa fiscala am s-o fac cu primul vanzator si cu cumparatorul meu ...asa este corect? multumiri
Fisa fiscala initial o incheiati intre vanzator si dvs si ulterior intre dvs si cumparator
Daca cel care va vandut masina, deja a radiat masina de la impozite de pe numele lui, nu veti putea sa faceti contractul de vanz-cump intre acesta si cel caruia vreti sa vindeti dvs. Cel care cumpara nu va accepta sa faca contractul cu data de 2008, ci cum este normal cu o data curenta, iar in certificatul fiscal va aparea radiata de la vanzator in 2008. Imposibil sa nu se sesizeze vreun functionar si sa anunte compartimentul juridic, multi au crezut ca fenteaza impozitul si au avut probleme. Masina nu ati inmatriculat-o pe numele dvs, dar la impozite si taxe ati declarat-o?
masina nu a fost radiata,este cu impozitul la zi,dc sa inmariculez masina pe numele meu impozitul eu il platesc care este neajunsul problemei?Multumesc!!(dam sfaturi doar asa sa ne aflam in traba sau...ce)